MTX-IoT-S – nowy modem z 8 cyfrowymi I/O i 2x ADC

Firmy Maritex i MTX prezentują nowy produkt – MTX-IoT-S – programowalny modem 4G/3G/2G charakteryzujący się 8 wejściami/wyjściami cyfrowymi i 2 przetwornikami analogowo-cyfrowymi, które pozwalają łatwo przekonwertować sygnał analogowy na cyfrowy (4-20mA).

Dodatkowo, sprzęt posiada wbudowane inne interfejsy i funkcje, takie jak RS-232, RS-485, przekaźnik, USB 2.0, wbudowana bateria, możliwość pracy z bardzo niskim zużyciem energii, itd. Wszystkie te możliwości, wraz z opcjonalnym dodaniem GPS lub komunikacji RF dzięki module rozszerzeń, sprawiają, że biorąc pod uwagę mnogość interfejsów oraz wiele możliwości ich wykorzystania, urządzenie jest jednym z najlepszych w swoim segmencie.

Nowy MTX-IoT-S daje możliwość zdalnego sterowania i monitorowania innych maszyn i urządzeń. Modem jest w stanie wysyłać SMSy alarmowe lub wykonać połączenie głosowe, jeżeli zmieni się stan monitorowanego urządzenia podłączonego do któregokolwiek z dostępnych 8 wejść cyfrowych. Urządzenie jest również zdolne do przesyłania danych telemetrycznych, odbieranych na wejściach cyfrowych w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego protokół MQTT i na przykład, dedykowaną platformę producenta – Cervello. MTX-IoT-S pozwala również na zdalne zarządzanie wszystkimi 8 wyjściami cyfrowymi przez MQTT, Telnet, SMS lub połączenia głosowe. Kolejną funkcją tego modemu, jest automatyczne włączanie lub wyłączanie do 8 przekaźników lub wyjść cyfrowych, w zależności od aktualnych danych przechowywanych w rejestrach. Ponadto, możliwe jest automatyczne powiadomienie o zmianie statusu przekaźników lub wyjść na platformie Cervello używając MQTT.

Połączenie wszystkich interfejsów z dedykowanym oprogramowaniem MTX-Tunnel, tworzy z urządzenia potężną bramę IoT bez potrzeby posiadania dużych umiejętności programistycznych przez użytkownika. Brama jest również kompatybilna z platformą Cervello, pozwalającą na zarządzanie wszystkimi podłączonymi urządzeniami w łatwy i bezpieczny sposób.

Przykład aplikacji: Monitorowanie przenośnika taśmowego

W inteligentnym środowisku zarządzania, kontroli i automatyzacji przemysłowej jednym z kluczowych elementów pozwalających przewidywać awarie i zwiększać produktywność jest możliwość monitorowania stanu i wykorzystania taśm przenośnikowych, zarówno w logistyce, jak i produkcji. Dzięki pozyskiwanym danym można badać zachowanie się pasów (dylatacje, uszkodzenie, nieregularne ruchy) tworząc w ten sposób wzorce zdolne wykryć możliwą awarię w procesie przed jej wystąpieniem. W ten sposób możliwa jest optymalizacja napraw i konserwacji przenośników taśmowych, dzięki czemu zwiększa się produktywność, a problemy wynikające ze zużycia maszyn mogą być wcześnie wykryte i usunięte, co zapobiega poważnym awariom.

Aby uzyskać potrzebne dane, dwa czujniki indukcyjne wykrywają obiekty metalowe i obliczają odległość między nimi na podstawie prędkości i częstotliwości wykrywania. Pierwszy jest umieszczony tak, aby mógł wykryć ruch taśmy przenośnika, a drugi w wirniku. Dzięki tym dwóm niezależnym pomiarom można wykryć, czy oba elementy są zsynchronizowane lub czy występuje między nimi różnica prędkości, co może wskazywać na wadliwe działanie pasa lub nadmierny ciężar przenoszonych elementów.

W tym przypadku, wybrany sprzęt do łączności powinien mieć co najmniej trzy niezależne wejścia cyfrowe i zdolność przechwytywania danych, przechowywania ich i analizowania, dzięki algorytmowi, który pozwala w bezpośredni sposób wykryć anomalie, umożliwia wysłanie alarmu jeśli zajdzie taka potrzeba, nawet przed wysłaniem danych na platformę IoT (Cervello). Ze względu na te wymagania rozwiązanie zostało zaprojektowane z wykorzystaniem modemu IoT MTX-IoT-S z aż 8 cyfrowymi wejściami / wyjściami.

Rozwiązanie obejmuje również czujnik temperatury umieszczony obok silnika taśmy przenośnika, który monitoruje temperaturę pracy i wykrywa przegrzanie lub anormalne temperatury. Informacje te są również przetwarzane w celu wysłania alarmu do użytkownika, jeśli temperatura jest poza dopuszczalnym zakresem, a także są przechowywane i analizowane na platformie IoT (Cervello).

Więcej informacji znajdą Państwo w karcie katalogowej produktu:

PDF MTX-IoT-S

Zapytania ofertowe oraz pytania techniczne prosimy kierować na adres:
automatyka@maritex.com.pl
tel. 58 781 33 66

© Maritex Sp. z o.o. Sp. k. Wszystkie prawa zastrzeżone. Systemy OmniChannel eCommerce: i-systems.pl

Zdjęcie poglądowe – produkt zgodny z opisem może się różnić od przedstawionego na zdjęciu (kształt, kolor, inne cechy)