GigaDevice GD32A503 – mikrokontrolery dla motoryzacji

GigaDevice, wiodący w branży dostawca urządzeń półprzewodnikowych, z sukcesem wypuścił na rynek swoją pierwszą serię mikrokontrolerów GD32A503 do zastosowań motoryzacyjnych, opartą na rdzeniu Cortex®-M33.

Nowe mikrokontrolery wykorzystują zaawansowaną platformę procesową, stosując się do koncepcji projektowych i standardów produkcyjnych obowiązujących w przemyśle motoryzacyjnym, spełniając wymagania odnośnie niezawodności i stabilności. Dzięki zrównoważonej wydajności przetwarzania, bogatym interfejsom peryferyjnym i podwyższonym poziomom bezpieczeństwa, ta seria produktów zapewnia główne opcje rozwojowe dla różnych zastosowań w pojazdach, takich jak sterowanie w nadwoziu, oświetlenie pojazdu, inteligentny kokpit, systemy wspomagania kierownicy, systemy zasilania silnika. Linia produktów GD32A503 obejmuje cztery opcje opakowań, łącznie dziesięć modeli. Seria przeszła testy użytkowe. Próbki oraz płytki deweloperskie są już dostępne.

Niezawodności i bezpieczeństwo klasy motoryzacyjnej AECQ-100

Seria GD32A503 opiera się o proces technologiczny 40nm raz technologię wysokoprzepustowej pamięci flash (eFlash). Produkcja opiera się na standardach niezawodności i bezpieczeństwa klasy AEC-Q100 Grade 1 dla elektroniki automotive. To znaczy, że każdy etap produkcji, wafer, pakowanie, testowanie, zarządzanie łańcuchem dostaw przeszły certyfikację przez system zarządzania jakością przemysłu automotive IATF 16949:2016. Koncepcja kontroli jakości Zero Defect jest wprowadzana w każdym ogniwie procesu, ze szczególnym naciskiem na prewencyjną kontrolę systemu i kontrolę procesu w celu zapewnienia jakości produktu.

Konfiguracja i funkcjonalność dla różnorodnych zastosowań

MCU serii GD32A503 jest oparty na rdzeniu Cortex®-M33 100 MHz i jest wyposażony w 384 KB Flash i 48 KB SRAM. Dostępna jest również dedykowana przestrzeń kodowa, którą można skonfigurować jako 64 KB DFlash/4 KB EEPROM. Układ jest zasilany napięciem w przedziale 2,7–5,5 V, ma zakres temperatur pracy od -40 ~ +125 ℃ i ma żywotność ponad 15 lat.

Aby umożliwić różnorodne aplikacje sterowania nadwoziem i łączności, GD32A503 integruje wiele interfejsów komunikacyjnych, wspierając do 3 USART, 2 I2C, 2 SPI, 1 I2S, wraz z 2 CAN FD i 3 LIN. Nowo dodany komponent MFCOM może być elastycznie konfigurowany jako interfejsy USART/SPI/I2C/LIN, co dodatkowo zwiększa elastyczność projektowania.

Układ jest wyposażony w 16-bitowy timer ogólnego przeznaczenia, 2 timery podstawowe i 4 timery zaawansowane PWM. Wewnętrzna 12-bitowa częstotliwość próbkowania ADC może osiągnąć 1M SPS, a także integruje precyzyjne analogowe urządzenia peryferyjne, takie jak szybkie komparatory i przetworniki cyfrowo-analogowe, w celu obsługi sterowania silnikiem samochodowym.

Pamięć Flash/RAM GD32A503 obsługuje weryfikację ECC, a transmisja danych obsługuje weryfikację CRC. Jest również wyposażony w monitorowanie wysokiego i niskiego napięcia (BOR/PDR), monitorowanie zegara i inne funkcje zapewniające sprzętową gwarancję bezpiecznej i stabilnej pracy systemu. Dzięki doskonałej ochronie elektrostatycznej i właściwościom przeciwzakłóceniowym (ESD/EFT) może spełnić wymagania dotyczące niskiego wskaźnika awaryjności i wysokiej niezawodności niezbędne w elektronice samochodowej.

Mikrokontrolery serii GD32A503 mogą być szeroko stosowane w różnych scenariuszach motoryzacyjnych, takich jak szyby samochodowe, wycieraczki, klimatyzacja, inteligentne zamki samochodowe, elektryczne fotele, elektryczne bagażniki, oświetlenie otoczenia, dynamiczne tylne światła i inne systemy sterowania nadwoziem, systemy oświetlenia pojazdu i systemy zasilania silników, a także systemy inteligentnego kokpitu, takie jak deski rozdzielcze, samochodowy system audio i wideo, głośniki, centralna nawigacja i bezprzewodowe ładowanie. Dzięki doskonałemu mechanizmowi monitorowania bezpieczeństwa GD32A503 nadaje się również do niektórych systemów wspomagania jazdy ADAS, takich jak kamery surround view, akustyczne systemy alarmowe AVAS itp.

Oprogramowanie i rozwiązania produktowe tworzące motoryzacyjny ekosystem

Seria GD32A503 obsługuje architekturę otwartego systemu automotive AUTOSAR®, co zwiększa niezależność modułów oprogramowania i sprzętu oraz ułatwia migrację między różnymi projektami. Nowo opracowany pakiet oprogramowania na poziomie produktu zapewnia warstwę abstrakcji mikrokontrolera (MCAL) i wewnętrzne sterowniki, umożliwiając bezpośredni dostęp do MCU i układów peryferyjnych. To skutecznie upraszcza proces tworzenia oprogramowania na wyższych warstwach, zwiększa uniwersalność i możliwość ponownego wykorzystania kodu oraz redukuje koszty i czas rozwoju.

Nowy mikrokontroler jest kompatybilny z głównymi zintegrowanymi środowiskami programistycznymi (IDE), takimi jak Keil MDK, IAR EWARM, SEGGER i GCC. Narzędzia rozwojowe obejmują pełną płytkę ewaluacyjną GD32A503V-EVAL oraz zestawy startowe GD32A503R-START, GD32A503C-START i GD32A503K-START, odpowiadające różnym obudowom i pinom, co ułatwia użytkownikom rozwój i debugowanie.

Korzystając z bogatego i kompletnego ekosystemu rodziny GD32, zasoby rozwojowe dla układu GD32A503 są gotowe. Użytkownicy mogą korzystać z istniejących narzędzi do debugowania i masowej produkcji GD32, dokumentacji technicznej, systemów operacyjnych oraz platform sprzętowych i programowych, aby rozwijać projekty klasy motoryzacyjnej, ciągle wykorzystując zalety technologii ARM i promując jej szerokie zastosowanie w dziedzinie elektroniki samochodowej.

GigaDevice nawiązał współpracę z dostawcami pierwszego poziomu (Tier 1) i rozwiązań w branży, w celu budowy ekosystemu MCU dla branży motoryzacyjnej, zapewniając użytkownikom zróżnicowane rozwiązania aplikacyjne dla rynku motoryzacyjnego. W tym projekty referencyjne dla różnych scenariuszy motoryzacyjnych, takich jak, sterowanie silnikiem prądu stałego, fotele z elektryczną regulacją, układy chłodzenia i chłodnice, samochodowe listwy oświetlenia otoczenia i zaawansowane oświetlenie zewnętrzne. Dzięki kompletnemu ekosystemowi cykl rozwoju urządzeń końcowych został uproszczony i skrócony, a proces produkcji masowej znacznie przyspieszony.

Katalog produktów z serii GD32A503/513

Lista produktów dostępnych do zamówienia: tutaj.
Karta produktu do pobrania: GD32A503, GD32A513

MARITEX jest autoryzowanym dystrybutorem GigaDevice. Seria GD32A503/513 jest już dostępna do sprzedaży.

Zapytania o produkt, próbki oraz narzędzia ewaluacyjne proszę kierować na adres: k.kowalska-aziz@maritex.com.pl

© Maritex Leszek Łosin Sp. j. Wszystkie prawa zastrzeżone. Systemy OmniChannel eCommerce: i-systems.pl

Zdjęcie poglądowe – produkt zgodny z opisem może się różnić od przedstawionego na zdjęciu (kształt, kolor, inne cechy)